Blog

Bireysel Alandan Siyasal Alana Taşan Ateizm: Cevap Veremedi

Tek tanrılı dinlerin bu paradoksunun benzer bir izdüşümünü ateizmde de bulmak mümkündür. Nasıl ki dinler teorik olarak bireyin Tanrı’ya imanından ibaretse, ateizm de bireyin herhangi bir doğaüstü düzenleyici güce imansızlığı, reddiyesinden ibaret olmalıdır.

Devamını Oku

24/08/2018

Liber+ 16. Sayı Makale Çağrısı: Adalet

Memleket olarak birincil derdimiz adalet oldu. Hukukun üstünlüğü ayaklar altında, savunma hakkı yok sayılıyor. OHAL rejimini sıradanlaştıran süreç bizleri adaletsizliğe razı etmeye zorluyor. Bizler adalete olan inancımızı diriltmek ve özgürlüklerimize sahip çıkma irademizi göstermek için 16. sayımızda " adalet"i dosya konusu yapıyoruz. Tüm özgürlükçü bireylerin katkısını özellikle talep ediyoruz. Çünkü bugün özgürlüklerimize uzanan el adalet talebimizi yeterince gür sesle ifade etmememizden cesaretleniyor.

Devamını Oku

18/07/2017

Kapanmayan Tövbe Kapısı

Geçtiğimiz günlerde Atilla Yayla bir yazı kaleme aldı. Bu yazının her hangi bir argümanı yoktu. Tövbe eden bir günahkârın iç hesaplaşmasına benziyordu ama tam olarak böyle de denemezdi. İmana gelmiş, diz çökmüş, günahlarını anımsadıkça başı öne eğilen, mahcup olan birinin sözleri gibi değildi. Pişman olduğunu söylüyor, tövbe kapısının açık olduğunu biliyor, yeni bir hayata başlamak istiyordu ancak yine de Rabbinin huzuruna şeytanın vesveselerine kanmış aciz bir kul olarak çıkmayı reddediyordu. Onun hikayesi başkaydı. Günahkâr olmamak için savaşmış, sonunda pes etmiş ve şeytanın şerrinden Rabbine sığınmıştı. Belli ki, af dilemiyordu, beklediği şey sorgusuz sualsiz cennete kabul edilmekti.

Devamını Oku

06/04/2017

Liber+ 15. Sayı Makale Çağrısı: Akademi

Özgürlükler birer birer tüketilirken iktidarın önceliğini hak eden akademik özgürlükler oldu. Olağanlaşan baskı hali Olağanüstü Hal rejimiyle birlikte tasfiyeye dönüştü. Ne yazık ki entelektüel bir direniş farklı çevrelerce ortak bir tavırla inşa edildiğini söyleyemiyoruz. Liber+ sayfalarını akademisyenlere açıyor. 15. sayısında OHAL ile budanıp kuşa çevrilen "Akademi"yi dosya konusu olarak işleyecek.

Devamını Oku

08/03/2017

Liber+ 14. Sayı Makale Çağrısı: İslamcılık

İslamcılık, akademik alanın yeterince ilgi duymadığı alanlardan. Son yıllarda ise özellikle Türkiye için 80 yıllık laik devlet modelinde gedik açabilecek kadar iktidar imkanlarına kavuşmuş bir ideoloji. Ancak İktidarın imkanlarıyla palazlanırken iç tutarlılığını kaybeden bir ideoloji olarak da tanımlanabilir.

Devamını Oku

17/01/2017

Liber+ 13. Sayı Makale Çağrısı: Popülizmin Yükselişi

Avrupa'da ve dünyada, son olarak da ABD'de demokratik seçimler pek liberal değerleri önceleyen sonuçlar vermiyor. Popülizm demokrasiyi kuşatmış durumda iken liberal değerler ile demokrasi arasına giren mesafe kalıcı mı, yoksa geçici bir trend mi?

Devamını Oku

09/11/2016

Liber+ 12. Sayı Makale Çağrısı: Suriye

Suriye'de iç savaşın 5. yılı geride kaldı. Ne beklentilerdeki Arap Baharı gerçekleşti ne de Esad rejimi hakimiyeti sağlayabildi. Uzun süredir uluslararası ilişkilerde öncelik konu süregelen bu savaş. Liber+'ın on ikinci sayısında dosya konusu: “Suriye”.

Devamını Oku

07/09/2016

Liber+ 11. Sayı Makale Çağrısı: Eğitim

Liber+ eğitimde yeni sezon öncesi tartışmalara kendi rengini vermeye devam ediyor. On birinci sayının dosya konusu: “Eğitim”. Eğitim konusunu her açıdan ele almaya ve verimli tartışmalarla sorunların tespiti ve realist çözüm önerilerine ulaşmayı hedefliyoruz.

Devamını Oku

07/07/2016

Liber+ 10. Sayı Makale Çağrısı: Diyanet

Liber+ dosya konularına tartışılması gerektiğini düşündüğü konu başlıklarından devam ediyor. Onuncu sayının dosya konusu: “Diyanet”. Din ve diyanet konusunu bireysel alandan kamusal alana, siyasal alandaki yansımalarından İslamcılığın evrildiği noktaya kadar geniş bir yelpazede ele alacağız.

Devamını Oku

29/05/2016

Pelikan Dosyası, Soytarı Sahnesi

Sanılabileceğinin aksine modern-öncesi siyasalarda bir fikir yoktur. Devletlerin, hanedanların, muktedirlerin meşrulaştırma kaynakları ex post facto (olaydan sonra) tanımlanmaktaydı. Güç için güç, iktidar için iktidar, daha fazla güç temerküzü için daha fazla güç temerküzü siyasaların amacı ve doğasıydı. Bu güç yoğunlaşmalarını izah etmek ve anlamlandırmak için başvurulan ilahi ya da dünyevi gerekçeler güç mücadelelerinin bir boyutu değildi.

Devamını Oku

19/05/2016
Gösterilen: 1 ile 10 arası, toplam: 108 (11 Sayfa)